Kunst og kunsthåndværk på Ærø

Open Art Ærø i påsken

20.2.2025
Foto: Marcel Lesch

I påsken afholdes det første fælles kunstevent for alle kunstnere, der er medlem af Ærø Turist & Erhvervsforening. Her kan du læse mere og tilmelde dig.

Fælles kunstevent i påsken for kunstnere, der er medlem af Ærø Turist & Erhverv

Koncept: Interesserede kan besøge dig i dit atelier/værksted/galleri, osv. og høre om dine værker, dine arbejdsmetoder, hvor du henter inspiration og dig selv.

Navn: Open Art Ærø
Hvornår: Skærtorsdag og langfredag den 17. og 18. april kl. 10-16*
Hvor: Hos dig i dit atelier/værksted/galleri, osv.

*Du må gerne kun holde åbent den ene dag.

Obs. Det kræver minimum 10 tilmeldte kunstnere, før vi afvikler eventet.

Fællesudstilling med alle kunstnere

Hvor: Søbygaards koncertsal
Hvornår: Skærtorsdag og langfredag den 17. og 18. april kl. 10-16
Hvad: Ét værk fra hver kunstner

Koncept: Alle kunstnere udstiller ét værk, der viser gæsterne lidt om hvad man arbejder med. Derudover vil der ved hvert værk være en form for display med en beskrivelse af kunstneren samt link til produktvisning på VisitÆrøs hjemmeside.

Det praktiske ift. den fælles udstilling

Finansieret af Ærø Turist & Erhverv stiller Søbygaard en medarbejder til rådighed, der kan passe udstillingen og svare på gæsternes spørgsmål ifm. afvikling.

På et møde den 18. februar blev de fremmødte kunstnere enige om, at alle skal udstille op ad/med det samme materiale, nemlig krydsfinér, så fællesudstillingen får et ensartet look.

Ærø Turist & Erhverv donerer 10.000 kr. til udstillingsmaterialerne.

Niels Peter, Rie og Dorthe har sagt ja til at være koordinatorer på dette års fællesudstilling. Det er derfor dem, der bestiller plader, når vi ved hvor mange, der deltager. Det er også dem, du hører fra ifm. besøg på Søbygaard, hvor den fælles udstilling drøftes og bliver planlagt.

Ærø Turist & Erhverv laver en kontrakt med Søbygaard ang. ansvarsfordeling ifm. fællesudstillingen.

Rollefordeling

Ærø Turist & Erhverv er ansvarlige for det ovenstående beskrevne ifm. fællesudstillingen. Vi står ydermere for tilmelding, at indhente data fra alle tilmeldte, at oprette produktvisninger og fælles kort på VisitÆrøs hjemmeside og for markedsføring.

Ærø Turist & Erhverv udformer desuden displays til fællesudstillingen.

Som kunstner er du selv ansvarlig for hvad der skal ske hos dig og for at få din egen udstilling i fællesudstillingen op at stå.

Derudover er alle kunstnere forpligtet til at hjælpe med oprydning efter den fælles udstilling. Niels Peter, Rie og Dorthe aftaler med Søbygaard hvornår og hvorledes og giver jer besked.

Tidsplan

27/2
Deadline for tilmelding

3/3 - 7/3
Ærø Turist & Erhverv klargør hjemmeside

10/3 - 19/4
Kampagne kører på sociale medier

Uge 14+15
Annonce i ugeavisen

17/4 og 18/4
Afvikling

Hurtigst muligt efter
Evaluering - igangsat af Ærø Turist & Erhverv

Tilmelding

Herunder finder du link til tilmeldingsformular, hvor du bliver bedt om at udfylde info om dig selv og dit værk til fællesudstillingen.

Derudover krydser du af, at du lover at sende billeder til Ærø Turist & Erhverv:

  • Til Lea på lea@arre.dk kan du sende en skitse at dit værk til fællesudstiilingen. Skitsen bruges kun ift. planlægning.
  • Til Stine på stine@arre.dk skal du sende minimum to liggende billeder af dig selv, dit atelier/galleri/værksted og dine værker. Billederne bruges på hjemmeside og evt. i markedsføring.

Billederne skal sendes umiddelbart efter du har sendt tilmeldingsformularen og senest inden deadline den 27. februar.

Tilmeld dig kunstevent i påsken