I 2019 fik Ærø sin første hjemmebryggede havørn i nyere tid. Ørnene havde i flere år holdt til især omkring Vitsø, og mange par fra øhavet og Als kom til øen for at lære deres unger at jage. Men da et par valgte at bygge rede i 2018, kom det alligevel bag på alt og alle. Det var ventet, at det kunne ske, men ingen havde regnet med, at det ville gå så hurtigt.

Som for så mange andre ørnepar kom der intet ud af anstrengelserne det første år, men allerede anden gang kvitterede parret med en unge. En helt ny havørne-hun, der nu er fløjet ud i verden. Som regel finder ørnene sammen i vintermånederne, hvor parringen foregår og hvor parret reparerer på reden. Hunnen lægger 1-3 æg i løbet af februar/marts. I yngletiden er havørnene meget følsomme over for forstyrrelser. Men ellers er havørnen ekstremt tilpasningsdygtig.

Mange på Ærø har formentlig endnu ikke selv set havørnen for trods sin enorme størrelse, er den meget diskret og helt klar over, at den ikke skal påkalde sig for megen opmærksomhed. Med tiden vil den sky rovfugl vænne sig til omgivelserne og sikkert blive mere publikumsvenlig.

Ligesom flere andre fugle har den et knivskarpt syn og en formidabelt god hukommelse, så det kan omvendt også godt betale sig at opføre sig pænt over for den.